Etapy układania kostki brukowej krok po kroku

Kostka brukowa świetnie nadaje się jako nawierzchnia chodników i podjazdów, bo nie dość, że prezentuje się elegancko, to jeszcze jest łatwa w utrzymaniu, a jeśli tylko zostanie położona w prawidłowy sposób, to możemy być pewni, że będzie spełniała swoją rolę przez wiele lat. Dlatego właśnie warto zobaczyć, jak po kolei powinno wyglądać układanie takiej kostki, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko u nas jest robione w prawidłowy sposób.

Zacząć musimy od przygotowania projektu, wytyczenia według niego ścieżki za pomocą sznurka lub drutu, a następnie wybrania nadmiaru ziemi, która się tam znajduje. Następnym krokiem będzie wyrównanie powierzchni gruntu w miejscu, gdzie ma być położona kostka, który będzie dodatkowo utwardzony i zagęszczony, tak aby można było na nim wyłożyć podbudowę z kruszywa naturalnego.

W kolejnym kroku powinniśmy ułożyć oporniki, a także wysypać odpowiednio dobraną podsypkę. Układając kostkę, należy pamiętać, aby stać na tej części, która jest już ułożona, bo w przeciwnym razie będziemy niszczyć podsypkę.

Co więcej, musimy także pamiętać o pozostawieniu przerw, czyli fug między kostkami, które wypełnimy na końcu piaskiem. Na końcu warto też wszystko odpowiednio przycisnąć za pomocą specjalnego wibratora płytowego, a wysypany później piasek podczas użytkowania sam będzie wpadał w pozostawione fugi.

Warto jednak pamiętać, aby układać naprzemiennie kostki brukowe z kilku palet, tak aby uniknąć różnicy w barwach na obszarze sporych powierzchni. Trzymając się tych wytycznych, będziemy bardzo zadowoleni z efektu końcowego, który uda nam się tutaj uzyskać.