Jaką cegłę klinkierową wybrać na elewację?

Wykończenie domu jest bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli chcemy mieć pewność, że nasza elewacja zyska na wyglądzie, a dodatkowo jeszcze będzie chroniła nasze ściany przed zniszczeniem. Często są tutaj wybierane cegły klinkierowe, bo nie dość, że prezentują się elegancko, to jeszcze są bardzo wytrzymałe, a co więcej, świetnie komponują się z pozostałymi tworzywami, takimi jak drewno czy aluminium.

Cegły te są bardzo wytrzymałe, odporne na mróz i na działanie innych warunków atmosferycznych, więc możemy być pewni, że przez lata świetnie będą nam służyły. Możemy tutaj wybrać cegły klinkierowe postarzane, które będą nadawały niezwykłego wyglądu całemu budynkowi i sprawią, że będzie się on prezentował bardziej dostojnie.

Dodatkowo warto wiedzieć, że cegły klinkierowe mają małą nasiąkliwość, trochę większa mają cegły licowe, a jeszcze większą cegły licowe naśladujące te ręcznie formowane. Te o mniejszej nasiąkliwości lepiej znoszą mróz, choć o odpowiednio wytrzymałej cegle klinkierowej mówi się dopiero wtedy, gdy przetrzyma 25 cykli zamrażania i rozmrażania.

Taka cegła jest również odporna na brud, a szybciej brudzą się te, w których ta nasiąkliwość jest największa. Cegły te mogą się różnić kolorem, wytrzymałością i sposobem produkcji, dlatego musimy się zastanowić, które z nich najlepiej będą pasowały do naszej elewacji i czy ma być ona z nich wykonana cała, czy tylko chcemy nimi obłożyć jakiś jej fragment, np.

dookoła drzwi czy okien. Możliwości do wyboru jest wiele, dlatego trzeba się przyjrzeć tym różnym propozycjom.