Krawężnik czy beton – które z obrzeży bardziej nadaje się dla kostki brukowej?

Musimy się liczyć z tym, że notorycznie najeżdżając samochodem na końcówkę podjazdu, możemy doprowadzić do zniszczenia kostki brukowej, jej wykruszania się albo wypadania. Dlatego warto już na etapie planowania, zastanowić się co zastosować, tak aby mieć pewność, że wybrane przez nas rozwiązania okażą się być najwyższej jakości.

Niektórzy fachowcy zajmujący się profesjonalnym kładzeniem kostki brukowej oferują nam krawężnik. Jest on odpowiedniej szerokości, trzyma się masywnie, zapobiega przesuwaniu się kostki brukowej, a dodatkowo znajdując się z nią na równi pomaga zachować wszystko w odpowiedniej estetyce.

Takie położenie krawężnika zazwyczaj też nie zabiera zbyt wiele czasu, więc wiele argumentów przemawia na jego korzyść, choć nie wszystkim może się on podobać. Dlatego też warto popatrzeć jeszcze na propozycję, mówiącą o tym, aby wzdłuż chodnika czy podjazdu wybudowanego z kostki brukowej wylać beton.

Wówczas wylewamy go trochę pod kostką, układamy na nim kostkę, a resztę nakładamy od zewnątrz, tak aby przylegał zarówno do kostki, jak i do tego betonu, który znajduje się pod nią. Wtedy będziemy mieli pewność, że całość będzie bardzo wytrzymała, a jak obok wyrośnie trawa, to przykryje ten betonowy pas obrzeża i wszystko świetnie będzie się ze sobą komponowało.

Możliwości do wykorzystania mamy tutaj wiele, dlatego też tak ważne jest to, abyśmy zastosowali to, co u nas najlepiej się sprawdzi i co najbardziej będzie nam się podobało. Jednak zawsze ważne jest to, aby tego typu prace wykonywać z odpowiednią starannością.