Laminowane płyty elewacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Warto zadbać o to, aby nasza elewacja z jednej strony była bardzo wytrzymała, ale z drugiej, żeby się też jak najlepiej prezentowała. Obecnie dość często są proponowane laminowane płyty elewacyjne, które montowane są trochę podobnie do paneli, jednak są od nich znacznie bardziej wytrzymałe, zwłaszcza jeżeli chodzi o działanie mrozu i wilgoci.

Z wierzchu jednak są pokryte specjalnym papierem, na którym możemy nadrukowywać wybrane przez siebie wzory, ale także możemy zdecydować się na jednolity kolor drewna, jeśli chcemy, aby wszystko wyglądało elegancko i naturalnie. Warstwa żywicy znajdująca się na wierzchu zapewnia nam odpowiednią powierzchnię, która może być matowa lub satynowa, a także będzie chroniła naszą płytę przed szkodliwymi czynnikami.

Możemy wybrać laminaty grubsze, albo cieńsze, które jednocześnie okażą się być także bardziej elastyczne. Głównym składnikiem płyty jest zazwyczaj bakelit, odporny na uszkodzenia i dający się łatwo obrabiać.

Takie płyty laminowane występują w różnych wielkościach, więc z pewnością dobierzemy je do swoich potrzeb, w zależności od tego, czy chcemy je mieć na całej ścianie, czy tylko na jej fragmencie. Plusem tych płyt z pewnością jest ich lekkość, możliwość wyginania czy dobrania odpowiedniej kolorystyki, a także łatwość w czyszczeniu.

Jednak nie są one ognioodporne, te najbardziej błyszczące mogą ulegać zarysowaniu, a podtopienie czy zalanie nie działa na nie najlepiej. Niemniej warto je rozważyć przy wykańczaniu elewacji.