Nadproża prefabrykowane czy wylewne?

Bardzo ważnym elementem budowy domu są nadproża, które utrzymują ścianę znajdującą się nad otworami okiennymi lub drzwiami. Wybierając je, musimy mieć pewność, że będą one wytrzymałe, odpowiednio osadzone i będą w stanie wytrzymać naprawdę spore obciążenie. Zwłaszcza że trzeba wziąć pod uwagę, iż budynek cały czas będzie pracował.

Dlatego tak ważne jest to, aby zastanowić się czy chcemy skorzystać z nadproży prefabrykowanych czy wylewanych. Przy tych pierwszych korzystamy z gotowych produktów, które występują zazwyczaj w kształcie litery L i które są tak przygotowane, że wystarczy ułożyć je po dwa nad wybranym otworem, a następnie przestrzeń między nimi zalać betonem. Takie rozwiązanie daje nam gwarancję, że wszystko odbędzie się szybciej, a dodatkowo jeszcze będziemy musieli tutaj wykorzystać znacznie mniej betonu.

Drugim z proponowanych rozwiązań, jest samodzielne wykonywanie tych nadproży. Metoda ta jest bardziej czasochłonna, będzie wymagała także większego doświadczenia, ale to nie znaczy, że musi być gorsza. Po prostu tutaj musimy bardzo dokładnie wykonać szalowanie nadproża, deskowanie a następnie podparcie stemplami budowlanymi.

Trzeba się będzie tutaj także liczyć z tym, że będziemy musieli odczekać więcej dni, zanim będziemy mogli przystąpić do dalszej pracy, tak aby mieć pewność, że wszystko się odpowiednio utwardziło. To na jaką metodę się zdecydujemy, będzie w dużej mierze zależało od tego, ile mamy czasu, pieniędzy i jakich mamy specjalistów w tym zakresie.