Układanie kostki brukowej – praktyczny poradnik

Coraz częściej na posesjach korzysta się z kostki brukowej, bo dzięki niej zyskuje się wiele na estetyce, a dodatkowo ma się zagwarantowane wygodne dojście do domu i do garażu. Na korzyść kostki z pewnością przemawia to, że jest bardzo wytrzymała, odporna na działanie warunków atmosferycznych i dodatkowo łatwa w montażu. Jeśli tylko korzysta się z profesjonalnych rad, to spokojnie można ją położyć samodzielnie.

Zanim przejdziemy do układania kostki brukowej, musimy dokładnie wyznaczyć powierzchnię, na jakiej ma się ona znaleźć, a także zastanowić się, czy ma być to jednolita powierzchnia, czy może chcemy zrobić mozaikę. Następnie trzeba rozciągnąć sznurek na całą długość układania kostki, tak aby mieć pewność, że wszędzie taka ścieżka będzie miała taką samą szerokość. W kolejnym kroku trzeba wykopać odpowiednie zagłębienie, w którym będziemy umieszczać kostkę, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu niewielkiego spadku albo zrobieniu systemu odprowadzającego wodę, tak aby nie wpływała nam ona do garażu tylko spływała w dół.

Kiedy to jest gotowe, należy wybrać wszystkie pozostałe korzenie, tak aby po pewnym czasie nie zaczęły nam unosić kostki do góry, a następnie odpowiednio utwardzić całe podłoże. Później powinna znaleźć się warstwa podkładowa, a dopiero na nią należy układać kostkę, tak aby w odpowiedniej odległości do siebie dolegała. Gdy ten etap będziemy mieli już za sobą, należy całość posypać piaskiem, tak aby dostał się on w każdą szczelinę i odpowiednio ją zabezpieczył.

Tak ułożona kostka brukowa z powodzeniem będzie nam służyła przez wiele lat, nawet pod sporym obciążeniem.