Układanie obrzeży trawnikowych z kostki

Im większy porządek panuje w naszym ogrodzie, tym lepiej się wszystko prezentuje. Dodatkowo warto zadbać o to, aby ziemia nie mieszała się z korą, albo nie wypadała na chodnik, bo wówczas wszystko może sprawiać wrażenie zaniedbania i niechlujstwa. Dlatego też, dla utrzymania odpowiedniego porządku i wyznaczenia kolejnych fragmentów ogrodu, coraz częściej wykonuje się obrzeże trawnikowe z kostki.

Na początku trzeba zrobić sobie plan jak to ma wyglądać i według tego planu zacząć dzielić nasz ogród. Jeśli trzeba będzie wyrównać teren, to trzeba to zrobić bardzo dokładnie, tak aby wszędzie był utrzymany ten sam poziom. W kolejnym etapie warto piaskiem nanieść zarys tego, jak ma biec nasza kostka, tak abyśmy wiedzieli, gdzie mamy wykopać nasz rów i jaki ma on mieć kształt.

Gdy będzie on wykopany, należy zacząć układać w nim kostkę, pilnując aby zawsze była na odpowiednim poziomie. Trzeba je jeszcze obsypać piaskiem i cementem, a następnie zlać wodą i zostawić do kolejnego dnia, aby się dobrze związało. Jeżeli zajdzie taka konieczność należałoby wybrać trochę ziemi, tak aby krawędź trawnika była na równi z górną krawędzią kostki brukowej.

Dzięki zastosowaniu takich obrzeży możemy stworzyć piękny ogród, w którym łatwo będzie nam zachować czystość, a każda jego część odpowiednio będzie oddzielona od innej. Co więcej, zapobiegnie to także niekontrolowanemu rozrastaniu się trawy, a jeśli zdecydujemy się gdzieś wysypać korę wśród drzew, to będziemy mieli pewność, że nie będzie się ona przemieszczała po całym ogrodzie, gdy zawieje wiatr.